Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

w Chmielnie

Kościół parafialny

Kościół parafialny św. Piotra i Pawła pochodzący z 1845 roku, z umieszczoną w fundamencie datą. Jego czworoboczną wieżę postawiono 1860 roku, a jej połączenie z korpusem głównym nastąpiło w roku 1887. Jego wnętrze staraniem ks. Stanisława Gronowskiego ozdobił w 1956 roku malowidłami wzorów haftu kaszubskiego artysta malarz Wacław Szczeblewski. We wnętrzu godny obejrzenia jest barokowo ołtarz główny z 1700 roku, dwa XVIII- wieczne feretrony i ciekawa chrzcielnica. 
Cennym zabytkiem jest także legendarny dzwon z XVI wieku z gotyckim napisem, zawierającym wezwaniem do św. Anny Barbary i Katarzyny o pomoc przeciw złym siłom.


Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów

Działające od 1993 roku przy warsztacie garncarskim położonym przy drodze do Kartuz. W budynku na pierwszym piętrze można obejrzeć prace garncarza na kole i samemu spróbować sztuki wykonania naczynia glinianego.

Drugie piętro zajmuje ekspozycja ceramiki Neclów, zdobionej wzorami charakterystycznymi dla chmieleńskiej dynastii. Możemy tu również zapoznać się z bogatą historią rodziny Neclów, od 100 lat związanej z Chmielnem. Na parterze mieści się „serce" warsztatu garncarskiego - piec do wypalania ceramiki. Tu możemy również dokonać zakupu pięknych pamiątek ceramicznych, które będą przypominały pobyt w Chmielnie i zachęcały do ponownego przyjazdu.
 

Mini Skansen u Słodkiego

Kolekcja ponad stu ustnych harmonijek, ale nie tylko te instrumenty posiada Pan Kazimierz Gruenholz. Znajdują się tam rożne instrumenty, a także przedmioty gospodarskie. Szczególnie drogie sercu są te znajdujące się przed drewnianym budynkiem – sprzęty służące niegdyś do pracy na roli. Wysłużone, dziś – po zakonserwowaniu, spoczywają na honorowych miejscach na podwórzu. Kazimierz opowiada, jak za ich pomocą, razem ze swoimi przybranymi rodzicami, pracował w polu.
Skansen znajduje się na ul. Nad Stawem 30, 83-333 Chmielno, tel.
: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

 

Stara Checz Kaszubska

Niedaleko muzeum znajduje się chata konstrukcji szkieletowej, relikt dawnej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku, kiedy odcięto od całości obiektu część grożącą zawaleniem, należącą jak dawniej do drugiego właściciela.


Grodzisko

Pozostałość kasztelańskiego grodu z X- XIII wieku. Do dziś zachowały się jedynie zarysy wałów obwiednich. Położone na przesmyku pomiędzy Jeziorem Białym i Kłodnem, z prowadzącą tędy drogą na jeziorną plażę i dalej do ośrodków wypoczynkowych.


Żelazny krzyż

Na terenie grodziska stoi krzyż wykuty z żelaza z 1888 roku, ufundowany przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego.

Warsztat garncarski „Genius"

Zakład ceramiczny rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Właścicielem warsztatu garncarskiego jest Eugeniusz Trowski. Wykonują półfabrykaty i wyroby gotowe na zlecenie firm ceramicznych zagranicznych i krajowych z materiałów powierzonych i własnych. Można obejrzeć, kupić a nawet wykonać swój wyrób ceramiczny (garnek) i zabrać go na pamiątkę.


Kino za Rogiem

Kino za Rogiem w Chmielnie ulokowane jest w centrum miejscowości, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Przytulna sala kinowa jest doskonałym miejscem do oglądania filmów w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Repertuar Kina w Chmielnie obejmuje produkcje fabularne, dokumenty i filmy animowane. W programie znajdują się zróżnicowane cykle tematyczne przeznaczone zarówno dla koneserów, dla najmłodszych, jak i tych, którzy w kinie szukają rozrywki i chwili wytchnienia od codzienności. Bilety na seanse można kupić już od 5 zł

Zwykle wyświetlamy filmy w piątki i niedziele, ale bardzo chętnie przygotowujemy seans na zamówienie i wynajmiemy salę na wyłączność do czego zapraszamy m.in. grupy znajomych, przyjaciół, które chciałby spędzić czas we własnym gronie oglądając film. Zarówno młode mamy, fani sportu, stowarzyszenia, a także grupy seniorów znajdą coś dla siebie. W tym celu należy skontaktować się odpowiednio wcześniej z animatorem KzR

Park Kamienny w Chmielnie

Park Kamienny to promenada znajdująca się na wysokim brzegu jeziora Kłodno, stanowiący jednocześnie dobry i zagospodarowany punkt widokowy na wody i lasy

Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.  Kamienne ścieżki sprowadzają ze wzgórza do wody. Do budowy parku wykorzystano kamienie polne, głazy narzutowe, kostkę i

elementy drewniane.

 

Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby

To miejsce z mnóstwem atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych, gdzie na gości czekają rybackie gry, zabawy ruchowe, kalambury, rebusy i konkursy. To miejsce, w którym w sali multimedialnej /interaktywnej prowadzone są zajęcia edukacyjne m.in. z zakresu ekologii i ochrony przyrody, a także tematyczne warsztaty plastyczne oraz projekcje filmów przyrodniczych w 3D.

 

Tamowa Góra - punkt widokowy

Na Górze Tamowej znajduję się specjalny podest widokowy, z ławką, stołem, stojakiem dla rowerów i tablicą informacyjną, z której dowiadujemy się o legendarnej, przedchrześcijańskiej przeszłości tego miejsca; z mroków wczesnego średniowiecza wyłania się słowiańska, prakaszubska Lagertha. Punkt widowkowy schowany w ścianie lasu i otwarty na widok Chmielna i pięciu jezior.

Warsztat Tadeusza "Pleskota" Makowskiego

Wytwórca tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych, gawędziarz i tradycjonalista Kaszubski. Tadeusz "Pleskota" Makowski jest współzałożycielem Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej „PLESKOTA”. Jest wielokrotnym mistrzem w konkursie zażywania tabaki. Osobiście wyrabia tradycyjną kaszubską tabakę, tworzy kaszubskie instrumenty takie jak: diabelskie skrzypce, bazuna i burczybas. Swoją pasję przekazuje innym osobą prowadząc warszaty w Gminnym Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, tym samym edukuje i podtrzymuje Kaszubskie tradycje. Pan Tadeusz ma niesamowity talent gawędziarski i znakomite poczucie humoru, co możemy podziwiać na różnych wydarzeniach Kaszubskich w Chmielnie. Jego warsztat znaduje się w Domu Kultury w Chmielnie. Pan Tadeusz z chęcią przyjmuję grupy oraz turystów indywidualnych. Można na miejscu dowiedzieć się wielu ciekawostek Kaszubskich ale również spróbować tradycyjnej kaszubskiej tabaki którą sam wyrabia.

Galeria Kaszubski Róg

Galeria przedstawia wyroby sztuki ludowej Kaszub wykonane z rogów i poroża. Swą tematyką obejmuje przedmioty związane z morzem, przedmioty z tradycją Kaszub jaką jest zażywanie tabaki. Prezentowane są różnego rodzaju tabakierki oraz różne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie eksponaty zostały wykonane przez braci Kazimierza i Rudolfa Kręckich z Chmielna przez okres 50-ciu lat. Przy Galerii znajduje się sklepik gdzie można nabyć przedmioty sztuki ludowej z rogu i poroża, ceramikę, rzeźby, literaturę i inne. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, w sobotę od 10:00 do 16:00 oraz w sezonie letnim w niedzielę od 12:00 do 16:00.


 

 POZA CHMIELNEM


Młyn w Chmielonku

Położony przy drodze do wsi Zawory na Raduni. Zbudowany w 1738 roku, zniekształcony podczas wielokrotnej przebudowy. Od 1972 roku przystosowany do pracy za pomocą energii elektrycznej. Młyn wodny działał tu od XIII wieku i zbudowany został przez cystersów z Oliwy. Obecnie jest własnością gminy Chmielno.

Stacja kolejowa w Miechucinie

Rzadki zespół zabytkowy z budynkiem dworca kolejowego i wieżą ciśnień o rozmieszczeniu przestrzennym nie zmienionym od początku ubiegłego stulecia. Od dnia 23 czerwca 2000 roku dworzec jest nieczynny, ponieważ linię kolejową Kartuzy- Lębork zlikwidowano.

W Borzestowie

Ślady dawnego budownictwa.

Checz Pomorańców w Łączyńskiej Hucie

Chata Studenckiego Klubu „Pomorania" działającego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 4 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni