Lepszy przykład niż wykład - wizyta studyjna w Toskanii

Kaszuby (jeziorne) są regionem o specyficznych i charakterystycznych cechach. Malowniczy krajobraz, ale surowy mikroklimat. Niekorzystne dla rolnictwa warunki naturalne i największy odsetek gospodarstw rolnych w skali województwa w odniesieniu do pozostałych subregionów. Produkt regionalny uznany przez Komisję Europejską, ale niedoceniany na Pomorzu, także przez rolników. Bogata Lista Produktów Tradycyjnych, ale niełatwych do zdobycia przez konsumentów.

W branży rolnej co raz trudniej utrzymać dochodowość małych gospodarstw rolnych. Rozwiązaniem jest dywersyfikacja działalności gospodarstw rolnych poprzez wprowadzanie dodatkowych usług, prowadzenie specjalistycznej produkcji lub poszerzenie działalności o przetwórstwo lokalne i postawienie na wysoką jakość produkowanej żywności.W przypadku obrotu na rynku truskawek kaszubskich – produktu z CHOG producenci identyfikują dwa istotne problemy: brak wspólnej sprzedaży, a przez to czerpanie zysków przez pośredników, zawyżanie przez nich cen oferowanych konsumentom.

Drugi problem to nieuprawnione wykorzystywanie marki truskawka kaszubska przez nieuprawnione podmioty, a przez to obniżanie renomy tego produktu (pod chronioną nazwą CHOG na rynku pojawiają się truskawki pochodzące z nie certyfikowanych plantacji , z innych regionów o znacznie gorszej jakości).

Cel operacji

Transfer innowacyjnych rozwiązań,  know how w zakresie  komercjalizacją produktów tradycyjnych i regionalnych, w tym produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości oraz przetwórstwa i ogólnie pojętego rozwoju lokalnego, na przykładzie rozwiązań wdrożonych w Toskanii przez nawiązanie współpracy, a także poznanie sprawdzonych przykładów przetwórstwa, sprzedaży i ochrony przed zafałszowaniem produktu ze znakiem jakości oraz form kooperacji na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Operacja służy też poszukiwaniu partnerów KSOW do współpracy w ramach działania „Współpraca” oraz poznania zagranicznych doświadczeń przydatnych w tworzeniu i funkcjonowaniu grup operacyjnych do tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.