Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

Światowa prapremiera śpiewogry polsko-kaszubskiej „Zamek we mgle”

Utworzono dnia 17.11.2022

Światowa prapremiera śpiewogry polsko-kaszubskiej „Zamek we mgle”

14 listopada w poniedziałkowy wieczór na scenie Domu Kultury Chmielnie miała miejsce światowa prapremiera śpiewogry polsko-kaszubskiej „Zamek we mgle”wyprodukowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie Inspiracją do tego dzieła był utwór będący klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” ("Życie i przygody Remusa") oraz jego przekład na język polski Lecha Bądkowskiego. Przepiękne dźwięki instrumentów smyczkowych splatały się z imponującym śpiewem operowym oraz z elementami kaszubskiego folkloru. Powstało widowisko prawdziwie wyjątkowe.

Składowe śpiewogry to tekst literacki z adaptacją na chór i solistów oraz muzyka na orkiestrę kameralną i tradycyjne kaszubskie instrumenty ludowe.Spektakl składa się z tekstu mówionego w językach polskim i kaszubskim, uzupełnianego wstawkami muzycznymi - głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną.

Do Chmielna przyjechała doborowa obsada. Solistka Ewa Zauner (mezzosopiran) przybyła z Drezna, solista Damian Wilma (baryton) jest śpiewakiem Opery Nova w Bydgoszczy.Tym, co prawdziwie wyróżniało poniedziałkowy spektakl w Chmielnie, była muzyka w wykonaniu smyczkowej Orkiestry Kameralnej pod batutą Antoniny Poli Banaś-Nitkowskiej. Artyści swą grą wprowadzili niesamowity nastrój, dźwięki zaś przywodziły na myśl najpiękniejsze opery. Utwory były przy tym autorskie, stworzone specjalnie na potrzeby śpiewogry przez Mateusza Ryczka do libretta, które napisał w tym projekcie Jarosław Banaś.

Do narracji chmieleński ośrodek kultury zaangażował rodowitego Kaszubę Tadeusza Makowskiego. Grą na bazunie popisał się Janusz Świątkowski muzyk z Gminy Chmielno- laureat pomorskiego etapu konkursu Polskiego Radia „Jawor-u źródeł kultury”. Partie chóralne wykonała młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie” z Chmielna. Chór Kaszubski zespołu uświetnił występ nie tylko śpiewem, ale i prezentacją tradycyjnych stylów tanecznych. Choreografię przygotował Jerzy Soliwoda, za opracowanie muzyczne odpowiadał Witold Treder. Scenografię wykonał Paweł Kluwa z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Założenie projektu przewidują, że widowisko będzie wystawiane w tym składzie na innych scenach, ale w przyszłości „Zamek we mgle” może być prezentowany również w wykonaniu innych. Utwór w ujęciu partytura z elementami narracyjnymi i operowymi poprzez przekazanie dzieła do zasobów Biblioteki Narodowej, może wejść do kanonu wykonawczego.

Tymczasem światowa prapremiera spotkała się z entuzjastycznym odbiorem widowni. Publiczność była pod wielkim wrażeniem każdego z zaprezentowanych elementów śpiewogry. Przepiękna muzyka, przepiękny śpiew, przepiękne tańce, przepiękna dekoracja – tego jeszcze nie było na tej sali - takie opinie można było usłyszeć od publiczności.

Ten utwór sceniczny oparty na tekście mówionym w języku kaszubskim ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną, łączący współczesną muzykę z elementami folkloru kaszubskiego to przedsięwzięcie bez wątpienia innowacyjne. Takie dzieło w dorobku kulturowym Kaszub jeszcze nie powstało.

Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu projektu Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje 2022 oraz wsparciu partnerów: Gminy Chmielno, Powiatu Kartuskiego, Banku Spółdzielczego w Sierakowicach, Marszałka Województwa Pomorskiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fotorelacja

Utworzono dnia 17.11.2022, 14:04

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 152

W tym miesiącu: 624

W poprzednim miesiącu: 496

Wszystkich: 25917

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni