Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

„Zasłużony dla Gminy Chmielno”- Krystyna Malek.

Utworzono dnia 15.05.2024

Do grona zasłużonych dla Gminy Chmielno dołączyła Pani Krystyna Malek - artystka ludowa i działaczka społeczna. Uchwałą Rady Gminy Chmielno nr II/8/2024 z dnia 15.05.2024 r. Pani Krystynie Malek przyznano tytułu „Zasłużony dla Gminy Chmielno”.

Pani Krystyna Malek jako mieszkanka Gminy Chmielno w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz do promocji Gminy Chmielno. Z gminą Chmielno związała się w 1966 r. podejmując pracę nauczycielki w Szkole Podstawowej w Borzestowie. Jej debiut artystyczny przypadł na 1986 r. kiedy, to zgłosiła się do konkursu ogłoszonego przez ZK-P w Gdańsku, w związku z 20-tą rocznicą koronacji cudownej figury Matki Boskiej Sianowskiej. Jej prace dwukrotnie w tym konkursie zdobyły III miejsce, a raz I.

Malarstwo na szkle to stara tradycja na Kaszubach. Sięga ona XVII – XVIII w. W malowaniu na szkle Panią Krystynę Malek rozmiłował prof. Pawelski, gdy uczęszczała do Liceum Pedagogicznego w Kościerzynie. Do najbardziej znanych Jej obrazów należą: Stary drewniany kościół chmieleński, Stara checz z Chmielna, Zachód słońca nad wodą, Tańcząca para z zespołu „Chmielanie”, Żaglówka na jeziorze, Czółno na wodzie, Wiosna i żniwa na Kaszubach. Maluje głównie widoki z Kaszub, pejzaże chmieleńskie, piękno lokalnej przyrody, stare chaty i zabytki, a także postacie świętych. Wielokrotnie namalowała zabytkową checz kaszubską z Chmielna, figurę M. B. Sianowskiej- Królowej Kaszub, M.B. Chmieleńskiej (wizerunek z ołtarza bocznego Kościoła w Chmielnie), a także świętych: Wojciecha, Franciszka, Floriana, Krzysztofa, Józefa i innych. Artystka bardzo lubi malować kwiaty, ale te „wiejskie” jak je nazywa. Są to najczęściej słoneczniki, malwy, maki, chabry, dzwoneczki; niekiedy są to kompozycje z kłosami zbóż.

Dzięki działalności artystycznej i edukacji młodszych pokoleń przez panią Krystynę Malek, w Chmielnie sztuka malowania na szkle do dziś jest żywa.

Prace Krystyny Malek były prezentowane na wielu wystawach, także na wystawach pokonkursowych. Kunszt i wyjątkowość jej prac były doceniane i nagradzane w konkursach takich jak: Konkurs Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego organizowany przez Muzeum Zachodniokaszubskie. W roku 2022 została wyróżniona w konkursie „Jawor- u źródeł kultury” organizowanym przez Polskie Radio.

Od wielu lat laureaci Finału Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej nagradzani są jej obrazami. Artystka brała udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, warsztatach podczas których prezentowała technikę malarstwa na szkle, będącą niezwykle ciekawą atrakcją dla odwiedzających Kaszuby turystów. Pani Krystyna Malek jest ważnym ambasadorem Gminy Chmielno, którą wielokrotnie reprezentowała i promowała podczas imprez odbywających się nie tylko na Pomorzu, ale i w kraju.

 

 

 

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 2 wydarzeń w tym miesiącu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 154

W poprzednim tygodniu: 379

W tym miesiącu: 1234

W poprzednim miesiącu: 976

Wszystkich: 44951

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni