TRYPTYK KASZUBSKI- premierowe wykonanie na gdańskiej scenie
TRYPTYK KASZUBSKI- premierowe wykonanie na gdańskiej scenie
Projekt zakłada premierowe, wspólne zaprezentowanie na gdańskiej scenie "Tryptyku Kaszubskiego-legenda, miłość, narodziny" na który składają się dzieła muzyczne skomponowane na zamówienie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie przez pana Mateusza Ryczka: Śpiewogra kaszubsko-polska "Zómk w dôce" (prapremiera odbyła się w 2022 r.), Kantata "Remùsowô Miłota" (2023 r.) i Małe Oratorium Kaszubskie. "Apokalipsa" na mezzosopran, baryton, sopran, saksofon, orkiestrę smyczkową i chór. (2024 r.). Kanwą snująca wątek przez wszystkie trzy części jest epopeja Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” będąca klasyką literatury kaszubskiej. Warstwa tekstowa Oratorium zawiera wybrane fragmenty Apokalipsy św. Jana w przekładzie na język kaszubski z języka greckiego o. Adama Sikory OFM, a w kantacie wykorzystano poezję kaszubską Hanny Makurat. Dzieła z librettem w języku kaszubskim nie były prezentowane w stolicy Regionu zatem to będzie wydarzeniem doniosłym i ważnym dla Kaszubów.
Zadanie dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Muzyka" w kwocie 47.400 zł






























