Turystyka na kaszubskiej wsi - prezentacja dobrych praktyk na przykładach z Gminy Chmielno

Operacja jest odpowiedzią na kilka potrzeb: odpływ młodego pokolenia ze wsi do aglomeracji, wyludnianie wsi oraz braku zastępowalności pokoleniowej w gospodarstwach rolnych. Zmiany stereotypów postrzegania wsi. Oczekiwanie jest przez część społeczności wiejskiej wsparcie zaradności ludzi, którzy w tym co daje ziemia i życie na wsi widzą największy potencjał poprzez wykorzystanie unijnych środków przeznaczonych rozwój obszarów wiejskich, które zmieniają oblicze pomorskiej wsi i wpływają na rozwój turystyki wiejskiej. Rolnicy, hodowcy, ogrodnicy chcą nie tylko mieć stałe i dobre źródło utrzymania, ale też dbają o wizerunek miejsca, w którym żyją i pracują. Potrzebują często inspiracji i pokazania dobrych wzorów zarządzania projektami. Nowe środki unijne, które płyną do Polski w ramach wsparcia polskiej wsi mogą być rozdysponowane po uprzednim prawidłowym napisaniu wniosku o dofinansowanie. Potrzebują poradnictwa w aplikowaniu o fundusze unijne.

Cel operacji

Wspieranie włączenia społecznego młodej generacji osób zamieszkujących na obszarach wiejskich województwa pomorskiego oraz wsparcie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich poprzez zidentyfikowanie zasobów turystyki wiejskiej i projektów zrealizowanych z udziałem środków unijnych na terenie Gminy Chmielno oraz prezentację dobrych praktyk sprzyjających poprawie jakości życia na  wsi i promocji wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego w kontekście polityki rozwoju obszarów wiejskich i programów  wspierających.