Zakup kaszubskich strojów rybackich i zaprezentowanie ich w programie folklorystycznym na gali jubileuszu 40-lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie"

Ralizacja projektu zakłada doposażenie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie" w 16 zestawów kaszubskich strojów rybackich roboczych, charakterysztynych dla kultury Kaszub. Doposażenie umożliwi rozwój repertaru Zespołu o pieśni i tańce związane z obrzędowością i rzemiosłem rybackim popularnym w tej części Polski ze względu na jeziorność i dostęp do morza. Osobliwą część repertuaru pieśni kaszubskich - zawodowych zajmują pieśni rybackie. Ich pieśń opiwewa trud pracy rybaka, wyraża tęsknotę rodziny oczekującej na powrót ojca, męża z morza.
Chmielno jest wioską położoną wśród pięciu jezior, a tradycje, zwyczaje i obyczaje rybaków są tutaj kultywowane. Co roku organizowane jest 29 czerwca Święto Piora i Pawła Patrona Rybaków. W programie artystycznym prezentowanym podczas tego wydarzenia uczestniczy Zespół "Chmielanie", prezentując tradycyjne kaszubskie tańce.
Stroje zakupione w ramach niniejszego projektu i nowy repertuar zostaną zaprezentowane podczas gali obchodów jubileuszu 40 lecia Zespołu "Chmielanie", a następinie eksploatowane będą podczas innych wydarzeń artystycznych i tematycznych

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024"