Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie po raz kolejny jest wśród beneficjentów programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna” edycja 2024 W ramach przyznanego nam dofinansowania zrealizujemy projekt pt. „Jak powstają knera, sznara i kółatka - warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów”.

Zadanie polega na zaangażowaniu mistrza budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych Tadeusza Makowskiego w realizację warsztatów budowy narzędzi muzycznych: knera, sznera i kółatka, w których 10 uczestników pozna od podstaw umiejętność ich wytwarzania.

Przebieg warsztatów będzie utrwalony nagraniem video i opublikowany w internecie. Zakończeniem będzie wystawa tradycyjnych instrumentów z Kaszub z występem kapeli KZPiT "Chmielanie" połączona z wręczeniem certyfikatów ukończenia warsztatów. Wydany zostanie kalendarz prezentujący kaszubskie instrumenty ludowe. Projekt jest dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych realizowanych systematycznie od kilku lat przez GOKSiR Chmielno. Przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury zrealizowane zostały warsztaty, których istotą był międzypokoleniowy przekaz umiejętności związanych z wytwarzaniem diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli. Te projekty zrealizowane były przez wnioskodawcę w latach 2017-2023.

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach zachęcamy do zapisów pod nr tel. 58 684 22 05.

Dofinansowano z budżetu państwa-  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.