Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

Prapremiera śpiewogry kaszubsko-polskiej na kanwie utworu literackiego Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòdë Remùsa". Tytuł spektaklu: "Zamek we mgle - śpiewogra polsko-kaszubska"

Prapremiera śpiewogry kaszubsko-polskiej na kanwie utworu literackiego Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòdë Remùsa". Tytuł spektaklu: "Zamek we mgle - śpiewogra polsko-kaszubska"

W wyniku realizacji zadania powstanie śpiewogra polsko-kaszubska oparta na utworze będącym klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” ("Życie i przygody Remusa") oraz jego przekładu na język polski Lecha Bądkowskiego. Jej światowa prapremiera będzie w Chmielnie.

Składowe śpiewogry to:
1) tekst literacki - adaptacja na chór i głos kobiecy i męski. Do narracji zaangażowani zostaną m.in. aktorzy rola męska i żenska
2) muzyka na orkiestrę kameralną oraz tradycyjne kaszubskie instrumenty ludowe (bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, rończyk) i chór oraz solistów (mezzosopran i baryton).

Ten utwór sceniczny oparty na tekście mówionym w języku kaszubskim ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną, jest przedsięwzięciem innowacyjnym, ponieważ takie dzieło w dorobku kulturowym Kaszub jeszcze nie powstało. Zapis audio-video prapremiery będzie opublikowany w Internecie oraz na nośnikach z pełnym zapisem live wykonania Śpiewogry oraz zostanie przekazany do szkół prowadzących naukę języka kaszubskiego. Utwór w ujęciu partytura z elementami narracyjnymi i operowymi poprzez przekazanie dzieła do zasobów Biblioteki Narodowej może wejść do kanonu wykonawczego.

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni