Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

Leksykon Kuchni Kaszubskiej

Operacja polega na opracowaniu i wydaniu 200 egzemplarzy pierwszego Leksykonu Kuchni Kaszubskiej, skierowanego do restauratorów, do branży gastronomicznej, w tym do szkół gastronomicznych, gospodyń wiejskich oraz lokalnych producentów żywności. Publikacja w formie alfabetycznego przeglądu haseł związanych z kaszubskimi kulinariami wraz z przepisami w pozycjach dotyczących potraw historycznych, w których przepis taki dało się odtworzyć będzie opatrzona dedykowaną grafiką i profesjonalnie wykonanymi fotografiami.

Leksykon, może łamać pewne stereotypy, ale jednocześnie przez próbę usystematyzowania pojęć stać się wzorcem i podstawą do dyskusji o temacie kuchni kaszubskiej, która to dyskusja może przynosić w kolejnych latach rozszerzenia zakresu wiedzy o tradycyjnej kuchni naszego regionu. Wydawnictwo będzie opatrzone grafiką i wysokiej jakości ilustracjami oraz sygnaturową mapą Kaszub, na której można będzie odnaleźć lokalizację dla opisów z wybranych haseł leksykonu.

W związku z wydaniem Leksykonu zaplanowane jest zorganizowanie spotkania z autorami publikacji podczas którego zaprezentowane zostaną etapy prac i efekty końcowe.

Cel operacji:

Usystematyzowanie informacji o kuchni Kaszub przez wydanie opracowania w formie leksykonu- zbioru informacji o dziedzictwie kulinarnym Kaszub upowszechniającym wiedzę i doświadczenia dotyczące tradycji, dziedzictwa i produktów lokalnych, będącego dla kucharzy, restauratorów, adeptów szkół gastronomicznych czy gospodyń wiejskich oraz innych lokalnych producentów żywności, a także dla zajmujących się kultywowaniem dziedzictwa Kaszub ośrodków kultury, źródłem wiedzy pomocnym do wdrażania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wymiany i upowszechnia jak np. festiwale czy konkursy kulinarne, tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni