"Jak powstaje bazuna - warsztaty budowy instrumentu"

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna na realizację projektu "Jak powstaje bazuna - warsztaty budowy instrumentu"
Zadanie polega na zaangażowaniu mistrza budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych Tadeusza Makowskiego w realizację warsztatów, w których 10 uczestników pozna od podstaw sztukę wytwarzania tego instrumentu. Pan Tadeusz jest emerytem mieszkającym w gminie Chmielno. Posiada umiejętność budowania, naprawiania tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych: diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny. W ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przeprowadziliśmy już dwa cykle warsztatów: budowy diabelskich skrzypiec i burczybasa. Projekt jest uzupełniłem tego cyklu. Każdy z dziesięciu uczestników warsztatów wykona instrument z materiałów zapewnionych w ramach zadania. Przebieg warsztatów będzie utrwalony nagraniem video. Zakończeniem będzie wystawa bazun oraz koncert bazunistów z Chmielna połączone z wręczeniem certyfikatów ukończenia warsztatów. Wydany zostanie kalendarz prezentujący kaszubskie instrumenty ludowe.
Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.
Lista wniosków: https://tiny.pl/r28l9