Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie

„Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej”

Utworzono dnia 23.10.2023

23 października w naszym Domu Kultury odbyła się konferencja pt. Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej” na której zaprezentowane zostały sylwetki lokalnych artystów ludowych, przedstawicieli ginących zawodów, jak również małe przetwórstwa w gospodarstwach rolnych z terenu gminy Chmielno oraz gmin: Sierakowice i Stężyca – rejon Wygody Łączyńskiej. Wśród nich jest Benedykt Dejk, młynarz z Chmielna, który prowadzi jedyny w regionie tradycyjny młyn zbożowy. Przedstawiona została również sylwetka Janusza Świątkowskiego z Kożyczkowa, który kontynuuje tradycję budowy drewnianych dachów z gontów. W gronie tych pasjonatów znalazła się również Sylwia Dzienisz-Dąbrowska, hafciarka haftu kaszubskiego i prezes KGW Borzestowska Huta Kolejnymi przedstawicielami ginących zawodów są: Jerzy Holk-Łebiński, lutnik z Sianowa i Tadeusz Makowski, budowniczy instrumentów ludowych z Chmielna. W gronie profesji, które warto zachować znalazło się również malarstwo na szkle i rzeźbiarstwo reprezentowane przez lokalnych artystów: Krystynę Malek i Irenę Brzeską. Wizytówką gminy Chmielno jest garncarstwo uprawiane przez Karola Elasa-Necla i Karola Trowskiego. "To również tradycyjne wyroby z rogu wytwarzane przez Łukasza Gołąbka, który przejął warsztat po Rudolfie Kreckim Przedstawiono sylwetkę Andrzeja Markowskiego z Miechucina, który kontynuuje w rodzinie tradycję pszczelarstwa. Pokazano Annę i Wojciecha Kleinów, którzy zajmują się lokalnym serowarstwem. Nie mogło również zabraknąć gospodarstw, które zajmują się produkcją certyfikowanej truskawki kaszubskiej. To gospodarstwo Anny i Jerzego Królów z Kożyczkowa i gospodarstwo „U Chłopa” z Chmielna.

Prezentacją wyżej wymienionych osób/podmiotów kultywujących tradycje na Kaszubach przeprowadziła Edyta Klasa. Natomiast wykład ekspercki pt. „Turystyka zrównoważona na obszarach wiejskich – włączanie lokalnych społeczności i ochrona lokalnych tradycji Piotr Lenart, który od wielu lat buduje szlak kulinarny „Zakola Wisły” w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród ekspertów był również Jarosław Zielonka, wiceprezes stowarzyszenia turystycznego „Kaszuby”, który przedstawił możliwości finansowania tego typu działań w turystyce za pośrednictwem LGD. Wykład ekspercki przedstawił również Rafał Baranowski.

Projekt realizowany w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim z dofinansowaniem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie "Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej"

Utworzono dnia 25.10.2023, 15:13

Godziny otwarcia

Domu Kultury

Poniedziałek 8.00 - 20.00
Wtorek 8.00 - 20.00
Środa 8.00 - 20.00
Czwartek 8.00 - 20.00
Piątek 8.00 - 20.00
Sobota - 10:00 - 16:00
Niedziela - nieczynne

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 2 wydarzeń w tym miesiącu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 195

W tym miesiącu: 224

W poprzednim miesiącu: 976

Wszystkich: 43941

Imieniny

Zegar

Partnerzy medialni